Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація


Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

Фортун О. С.

Дніпропетровський національний ун-т, геолого-географічний фак-т, студ IV курсу.

Науковий керівник: доц. каф. геоекології та раціонал. природокор., к.геогр.н. Аніщенко О.Л.

ВИКОРИСТАННЯ GPS-ТЕХНОЛОГІЙ ЯК ОДНОГО З ЕТАПІВ

У ВИРІШЕННІ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ, ПОВ'ЯЗАНИХ ЗІ СМІТТЄЗВАЛИЩАМИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ

У МІСТАХ УКРАЇНИ (НА ПРИКЛАДІ М. НІКОПОЛЬ)

 

Особливо великого значення в Україні набуває сьогодні проблема стихійних звалищ. Під стихійні звалища та полігони з твердих побутових відходів (ТПВ) господарського використання в Україні вилучено більш ніж 160 тис. га земель [1].

Сучасне міське середовище будь-якого регіону та країни майже завжди характеризується наявністю старих покинутих або закритих сміттєзвалищ твердих побутових відходів. Окрім полігонів ТПВ, що експлуатуються, ці сміттєзвалища посідають окреме місце у загальній проблемі поводження з відходами. Якщо процеси управління полігонами ТПВ як складними інженерно-технічними і природними системами достатньо чітко визначені, то питання старих міських сміттєзвалищ і досі не отримало повного розвитку, і знаходиться на стадії вивчення. Тому на сьогоднішній день дуже важливими є напрямки розвитку системи поводження з твердими побутовими відходами на період 2005–2011 рр., що викладені у «Програмі поводження з твердими побутовими відходами в Україні», яку Кабінет Міністрів України затвердив Постановою № 265 від 04.03.2004 р. [2].

Рішення екологічних проблем, пов'язаних зі сміттєзвалищами твердих побутових відходів, повинні базуватися на попередньому геоекологічному дослідженні сміттєзвалищ, а саме:

ü  створенні реєстру несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів;

ü  інженерно-геологічному вивченні території розташування сміттєзвалища;

ü  вивченні та описі загальної характеристики тіла сміттєзвалища (за результатами буріння);

ü  описі морфологічного та морфометричного складу відходів;

ü  радіологічному обстеженні товщі звалища;

ü  санітарно-бактеріологічному обстеженні.

Прийняття будь-якого управлінського рішення щодо поводження з ТПВ повинно ґрунтуватися на результатах таких досліджень, які дозволять визначити шляхи вирішення цієї проблеми. То ж головна мета нашого дослідження – інвентаризація об'єктів утворення відходів, а саме несанкціонованих сміттєзвалищ ТПВ, з подальшим обробленням отриманої інформації та винесенням її на карту міста.

Влітку 2007 р. автором особисто було розпочате дослідження проблеми сміттєзвалищ ТПВ у м. Нікополь. Першим етапом стало створення реєстру несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів. Це необхідно для здійснення наступних етапів дослідження, які плануються автором в подальшому, а саме: розробка засобів ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, особливо тих, що розташовані вздовж прибережної смуги Каховського водосховища, благоустрій прилеглої до них території; методів контролю за впливом відходів на навколишнє природне середовище та своєчасне виявлення їх негативних наслідків.

Для створення реєстрів об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів автором було використано систему географічного позиціонування (GPS). Для визначення координат об'єктів згідно системи GPS використовувався 12 канальний паралельний приймач Garmin eTrex Legend. Максимальна точність визначення координати приладом дорівнює 15 метрам в системі DGPS. Завдяки системі коригування Wide Area Augmentation System точність визначення може підвищуватися до рівня точності <3 м.

Протягом літнього сезону 2007 р. було зареєстровано та занесене до бази даних (табл. 1) близько двадцяти забруднених ділянок. Для цього автором була вирішена супутня задача – розробка оптимальної для поставлених цілей бази даних. Кожне обстежене сміттєзвалище було занесене до бази даних з координатними точками та визначеною формою багатокутника (табл.1) під унікальним номером. А також були визначені наступні характеристики, такі як площа, об'єм, морфологічний склад ТПВ.

 

Таблиця 1. Фрагмент бази даних несанкціонованих сміттєзвалищ м. Нікополь

Форма багатокутника

Координати кутів

Площа, м2

Середня висота, м

Об´єм, м3

Склад ТПВ

широта,° ' "

довгота ,° ' "

1

N 47º35'38,4"

EO 34°18'19,1"

50

0,50

25

будівельне сміття, папір, шматки резини, скло

N 47°35'38,4"

EO 34°18'19,2"

N 47 35 38,3"

EO 34°18'19,5"

N 47 35 38,3"

EO 34°18'19,4"

2

N 47°34'35,1"

EO 34°19'50,8"

20 000

2,50

50 000

папір, скло, ПЕТ- пляшки, відходи їжі, сухе листя, гілки дерев, шматки металу

N 47°34'33,8"

EO 34°19'54,1"

N 47°34'35,3"

EO 34°19'51,9"

N47°34'34,6"

EO34°19'53,6"

 

Отримані дані використані для створення Карти несанкціонованих сміттєзвалищ м. Нікополь (рис. 1).

В результаті проведеної роботи з'ясувалося, що найбільш забрудненою виявилася територія балки на відстані 100 м від берега Каховського водосховища в 200 м від вул. Декабристів м. Нікополя (рис. 2).

Отже, має місце несанкціоноване розміщення відходів в прибережній захисній смузі Каховського водосховища, що призводить до техногенного забруднення земель, погіршення естетичного стану та зміненню екологічної ролі використаних земель в навколишньому середовищі, забрудненні та засміченні Каховського водосховища.

Робота по реєстрації об'єктів утворення відходів та створенні бази даних реєстру за допомогою найсучаснішого обладнання географічного позиціювання (GPS) вперше проводилася на території м. Нікополь Дніпропетровської області, інноваційною також була розробка форми реєстру цих об'єктів, яка містить повну характеристику об'єкта.

Несанкционир%20свалки_Никополь Свалка бакинская

Рис. 1. Фрагмент карти несанкціонованих сміттєзвалищ м. Нікополь

Рис. 2. Сміттєзвалище в балці по

вул. Бакинська (м. Нікополь)

 

Запропонована методика може використовуватися для оперативної ліквідації стихійних сміттєзвалищ в інших містах України. Адже прийняття управлінських рішень щодо поводження з ТПВ повинно ґрунтуватися на результатах таких досліджень, які дозволять визначити вирішення цієї проблеми.

 

Інформаційні джерела:

1.Данилюк Г. Проблема утилизации техногенных бытовых отходов в Украине // Строительная газета. – 16 июля 2004 г.

2.Постанова КМУ «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами» від 4.03.2004 р. № 265.

 

 


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2019. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)