Сайт кафедри географії ДНУ
.
Навігація
Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

Кривонос О. С.

Дніпропетровський національний ун-т, геолого-географічний фак-т, магістрант.

Науковий керівник: доц. каф. екології та раціонал. природокорист., к.геогр.н. Довгаль Л.І.

РОЗРОБКА СИСТЕМИ МОНІТОРИНГУ ПОВЕРХНЕВИХ ВОД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Оцінка екологічної ситуації Одеської області дозволила виявити, що найбільше антропогенному впливу в регіоні підлягають поверхневі води. Така ситуація склалась у зв’язку з тим, що в області знаходяться крупні портові міста України, також річки Дунай та Дністер беруть початок за межею України і приносять в своїх водах велику кількість забруднюючих речовин.

Необхідно розмістити пункти спостереження, котрі складаються із декількох створів. Створи слід розміщувати із врахуванням гідрометеоумов, морфології водоймищ та водотоків, розміщення джерела забруднення, розмір та склад стічних вод тощо. Спостереження на створах проводять на вертикальних та горизонтальних створах. Місце вертикальних та горизонтальних створів залежить від характеру скидання, особливості течії, умов рельєфу дна.

На річці Дністер створи необхідно встановити в районі впадіння річки в Дністровський лиман поблизу м. Біляївка, для того щоб контролювати на кордоні з Молдовою якість води. Перший створ слід установити на кордоні з Молдовою; другий – в районі м. Біляївка; третій – безпосередньо в районі впадіння річки в Дністровський лиман.

На річці Дунай необхідно установити створи в містах Ізмаїл, Кілія та Вилкове, тому що в них розташовані річні порти. Перший створ встановлюють вище за течією, другий – на відстані 0,5 км від джерела забруднення, третій – за межею зони забруднення.

Кількість вертикальних створів залежить від ширини зони забруднення: одна вертикаль розташовується на відстані не більш 0,5 км від берега, а наступні безпосередньо за зоною забруднення. Якщо вода в зоні забруднення однорідна, то достатньо однієї вертикалі. У випадку, коли вода неоднорідна, то необхідно не менше трьох створів. Горизонтальні створи розмішують в залежності від глибини водного об’єкту. Глибина річки Дністер 10–100 м, тому необхідно установити три створи (на поверхні, посередині, на дні).

 

На Чорному морі пункти спостереження необхідно встановлювати уздовж узбережжя на відстані 2 – 4 км та в великих портових містах. Орієнтовано пункти спостереження можна розташувати в таких містах, Приморське, Лиман, Базар’янка, Курортне, Сергіївна, Кароліно-Бугаз, Іллічівськ, Одеса, Фонтанка та Южне. Пункти спостереження складаються із чотирьох створів: перший створ у берега, другий – у місці скидання стічних вод, третій на відстані 0,5 км від джерела забруднення, четвертий – безпосередньо за межами забруднення. Горизонтальні створи передбачають наступне: у першому створі буде братися проба на поверхні води, у другому створі дві проби – на поверхні та на дні, у третьому створі три проби – на поверхні, посередині та на дні, у четвертому створі чотири проби – у поверхні, на відстані 0,5 та 1 км від поверхні, на дні.


Новини

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 014.07 Середня освіта (Географія), 103 Науки про Землю)
© 2006-2023. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)