Демиденко А. С.
Дніпропетровський національний ун-т, геолого-географічний фак-т, студ.V курсу.
Науковий керівник: доц. каф. геоекології та раціон. природокор., к.геогр.н. Довгаль Л.І.
МЕТОДИ РОЗРАХУНКУ РОЗБАВЛЕННЯ СТІЧНИХ ВОД У РІЧКАХ
Розбавлення стічних вод – процес зниження концентрацій забруднюючих речовин у водотоках і водоймах, що протікає внаслідок перемішування стічних вод з навколишнім водним середовищем.
Розбавлення стічних вод у водотоках і водоймах обумовлюється комплексним впливом наступних трьох процесів: розподілом стічних вод у початковому перетині водойми або водотоку (місці скиду), що залежить від конструкції випускної споруди; початковим розбавленням стічних вод, що протікає під дією турбулентних струменів; основним розбавленням стічних вод, що визначається гідродинамічними процесами водойм і водотоків.
Фактори, які визначають процес розбавлення можна розділити на дві групи: конструктивні й технологічні особливості випуску стічних вод; гідрометеорологічні особливості водойм і водотоків.
Перша група включає такі фактори, як конструкція випускної споруди; число, форма й розміри випускних отворів; витрата й відносна швидкість стічних вод, що випускаються, технологічні й санітарні показники стічних вод (фізичні властивості, концентрації забруднюючих компонентів і ін.)
До другої групи слід насамперед віднести характер руху водних мас у формі течій і струменів; причини, що викликають ці рухи: стік, вітер, стратифікація температур і щільностей; морфологічні характеристики русла водотоку або ложа водойми; ступінь проточності (водообміну); склад і властивості водного середовища.
Скидання стічних вод найчастіше відбувається в ріки. Існує кілька методів розрахунку розбавлення стічних вод у річках, які визначаються видом поставленого завдання, ступенем точності рішення, забезпеченістю вихідними даними про водний об'єкт.
Метод Фролова–Родзиллера доцільно застосовувати для невеликих і середніх рік при оціночних розрахунках, коли не розглядається конструкція випуску, а вирішується питання про можливість скиду стічних вод у ріку. Цей же метод в аналогічних умовах застосуються для розрахунку розбавлення стічних вод у звивистих руслах, однак для нього потрібно більш детальне знання морфології русла.
Найбільш точні результати розрахунку розбавлення стічних вод досягаються у відносно прямому водотоці й застосуванням методу кінцевих різниць, причому перший метод доцільно застосовувати для віддалених від випусків створів, а другий – для створів наближених до місця скиду.
Існує метод обліку початкового розбавлення при зосереджених випусках стічних вод та тих, що розсіюються у ріки, який займає проміжне положення, він дозволяє встановити кратність розбавлення при вже відомій конструкції випуску, однак вiн не дає можливості знайти розподіл концентрацій по перетину потоку, а визначає розбавлення в максимально забрудненому струмені, без уточнення його положення.