Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація
Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

Цигика О. Є.

Дніпропетровський нац. університет, геолого-географічний фак-т, студ. Vкурсу

Науковий керівник: доц. каф. фізичної та економічної географії, к.геогр.н. А. С. Горб

 

Географічний режим та динаміка зимового сезону

на Дніпропетровщині

 

Для задоволення практичних потреб різних галузей народного господарства, особливо сільськогосподарського виробництва, і максимального використання природних ресурсів, необхідне детальне знання кліматичних умов території, яке може бути досягнуте шляхом дослідження кліматичного режиму у його безперервній динаміці. При такому дослідженні найбільш повно і всебічно виявляються характерні риси і властивості кліматичного режиму. Це, в свою чергу, дозволяє підійти до встановлення структури кліматичного сезону – до виділення його природних меж, з якими пов’язані сезонні зміни у природі.

Встановлення структурних закономірностей зимового сезону дозволяє простежити не тільки загальні риси, які властиві різним районам Дніпропетровської області, але і ті особливості, які властиві лише окремому району, наприклад, різна тривалість зимового сезону та час настання його меж у північних та південних районах.

Зимовий сезон – це етап річного циклу кліматичного компоненту фізико-географічного середовища. Початок його визначається датою стійкого переходу середньодобової температури повітря через 0оС у бік зниження.

На основі аналізу статистичних даних за період 1976–2005 рр. визначено, що зима на території Дніпропетровської області триває з кінця листопада до перших чисел березня. Найраніше вона починається в північних районах області, найпізніше – в південних, до того ж, на півдні вона закінчується на тиждень раніше. Таким чином, тривалість зимового сезону в північних районах Дніпропетровщини на 8–12 діб більша, ніж в південних.

Аналіз динаміки меж та тривалості зимового сезону за останні 30 років показав значні коливання дат настання та закінчення сезону з року в рік та суттєве коливання кліматичних умов. Так, середня тривалість зимового сезону на Дніпропетровщині становить 93–95 днів, але в окремі роки може збільшуватися до 138 днів, як це було в сезон 1992–93 рр., та зменшуватися до 45 днів – в сезон 2001–02 рр. Виявлено також, що за останні 30 років зима на Дніпропетровщині потеплішала на 1,5оС.

Таким чином виявлено, що параметри зимового сезону з року в рік мають суттєві коливання, але в цілому спостерігається зменшення тривалості сезону та зміщення його початку на більш пізні терміни.


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2022. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)