Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація
Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

Шутова Н. С.

Дніпропетровський нац. університет, геолого-географічний фак-т, студ.V курсу

Науковий керівник: доц. каф. фізичної та економічної географії, к.геогр.н. Н. М. Дук

 

ГЕОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ Митної служби україни НА ПРИКЛАДІ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ,

ОДЕСЬКОЇ ТА ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ

 

В умовах розвитку незалежної України становлення ринкових відносин передбачає удосконалення просторової організації Митної служби України (МСУ). Оптимальне розміщення митних об’єктів підвищує ефективність роботи МСУ у регулюванні зовнішньоекономічних відносин. А це, в свою чергу, допоможе Україні полегшити інтегрування до міжнародних організацій.

Для виявлення особливостей територіальної організації МСУ вибрано 3 області, які мають різне географічне положення: Чернівецька – західне прикордонне, Одеська – приморське, а Дніпропетровська – внутрішнє. Крім цього, вони відрізняються рівнем галузевої спеціалізації, рівнем соціально-економічного розвитку, а також густотою транспортної сітки.

Метою дослідження є порівняльний аналіз територіальної структури МСУ у зв’язку зі згаданими вище особливостями регіонів. Було створено серію карт. Їх зміст складають 2 шари. Перший вміщує навантаження економічного змісту —галузі спеціалізації промисловості регіону. Спеціальний зміст карт складає територіальна структура МСУ кожної області.

Для аналізу було використано підхід за статтею К. Горба, який виділяє господарсько-митні вузли, центри та пункти. З урахуванням міркувань К. Горба аналіз створених карт показав наступне.

У Чернівецькій області, яка мало розвинена у промисловому відношенні, але має густу транспортну мережу, наявне щільне скупчення господарсько-митних центрів та пунктів, що розташовані на транспортних магістралях перш за все поблизу державного кордону з Румунією і Молдовою. У господарсько-митних центрах та пунктах зосереджені автомобільні та залізничні пункти пропуску через митний кордон. Їх спеціалізація зумовлена прикордонним положенням Чернівецької області.

Інша ситуація спостерігається в Одеській області, яка має вихід до моря і досить розвинену промисловість. На території області виділяються господарсько-митні вузли. Це, насамперед, великий морський порт Одеса–Іллічівськ, де розміщені підрозділи ЦЕМ, адже саме через Чорне море в Україну довозять великі обсяги енергетичних товарів. Також там розміщена велика кількість морських пунктів пропуску та установ митної інфраструктури(ліцензовані митні склади, брокерські фірми). Також виділяється місто Ізмаїл як вузол МСУ, що розміщений на річці Дунай ― водній магістралі Європи. На території цього вузла розміщений підрозділ ЦЕМ і річкові пункти пропуску через митний кордон, ліцензовані митні склади і брокерські фірми. Вони займаються в основному пропуском товарів. На території області спостерігається щільна мережа центрів і пунктів територіально-митної системи вздовж усієї прикордонної території області з Румунією і Молдовою. Це скупчення автомобільних і залізничних пунктів пропуску та установ митної інфраструктури, які спеціалізуються на імпортно-митних операціях.

Аналіз карти Дніпропетровської області свідчить, що на її території розміщено декілька господарсько-митних вузлів, розташованих у промислових центрах: Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг та Нікополь. У вузлах розміщені автомобільні та авіаційні(тільки у Дніпропетровську і Кривому Розі) пункти пропуску через митний кордон, а також установи митної інфраструктури, які спеціалізуються на оформленні великих об’ємів експортних товарів. Це продукти виробництва промислових підприємств. Треба наголосити, що Дніпропетровська область вирізняється розміщенням митних об’єктів на її території. На відміну від Прикордонного скупчення у Чернівецькій та Одеській областях, митні об’єкти Дніпропетровської області тяжіють до внутрішніх районів, що пов’язано з її внутрішнім положенням.

У перспективі передбачається проаналізувати територіально-митну структуру МСУ інших регіонів. Результати досліджень будуть корисними як в практичній так і навчальній діяльності.


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2022. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)