Рустамова А. Р.
Дніпропетровський нац. університет, геолого-географічний фак-т, студ.V курсу
Науковий керівник: асист. каф. фізичної та економічної географії Т.А. Чиркова
ЕТНОГЕОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ МОЛДАВСЬКОГО ЕТНОСУ
НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Національний склад населення України є явищем динамічним і змінюється у часі та просторі, втім основу його складають українці. На території України проживає велика кількість різних етнічних груп. Серед них є етнічні групи, частка яких становить менше 0,1%, зокрема, молдавська етнічна група. Їхня чисельність з кожним роком поступово зростає. В результаті етнічних процесів, в основному об’єднуючого характеру [2]. При цьому чисельність молдован постійно збільшується, а культура та традиції укорінюються в українокультурному полі. До того ж, особливості етногенезу та етнічна історія молдаван обумовили утворення молдавського народу як етнічного цілого за межами їх батьківщини – Молдови.
Втім, для етнічного складу населення поряд із українцями характерна наявність великої кількості національних меншин. Не останнє місце серед нихзаймають і представники молдавського етносу. Молдавський етнос у структурі національних меншин посідає четверте місце – 324620 тис. чоловік, що складає 1,5% [1].
Проаналізувавши етнічну структуру населення України за 1959–2001 рр. відмітимо, що найбільший відсоток молдаван від загальної їх чисельності в Україні зосереджено в областях, які наближені до їх етнічної території: Одеська (44,6%) та Чернівецька (26,06%) області. Найменша частка молдаван зосереджена у Житомирській області (0,3%) тому що область розташована найдальше від історичного центра проживання молдаван [2].
Проаналізуємо етномовну особливість молдавського етносу. Згідно перепису населення України, проведеного в 2001 р., 50,4% молдаван України вважають рідною мову своєї національності. Цей показник найвищий в Одеській, Чернівецькій, Миколаївській та Херсонській областях. На другому місці російська мова – 43,2% молдаван вважають її своєю рідною. Цей показник найвищий у Криму, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Київській областях. Це промислові райони, і відсоток російського етносу тут значний. Лише 5,8% молдавського населення України вважають рідною мовою українську. Цей показник найвищий у Житомирській, Миколаївській та Кіровоградській областях [1].
Література:
1. Заставний Ф.Д. Всеукраїнський перепис населення 2001р.: Аналіз та оцінка // Географія та основи економіки в школі. – №5. – 2003. - С. 34-45.
2. WWW. Ukrstat.gov.ua