Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація
Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

Рустамова А. Р.

Дніпропетровський нац. університет, геолого-географічний фак-т, студ.V курсу

Науковий керівник: асист. каф. фізичної та економічної географії Т.А. Чиркова

 

ЕТНОГЕОГРАФІЧНИЙ АНАЛІЗ МОЛДАВСЬКОГО ЕТНОСУ

НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

 

Національний склад населення України є явищем динамічним і змінюється у часі та просторі, втім основу його складають українці. На території України проживає велика кількість різних етнічних груп. Серед них є етнічні групи, частка яких становить менше 0,1%, зокрема, молдавська етнічна група. Їхня чисельність з кожним роком поступово зростає. В результаті етнічних процесів, в основному об’єднуючого характеру [2]. При цьому чисельність молдован постійно збільшується, а культура та традиції укорінюються в українокультурному полі. До того ж, особливості етногенезу та етнічна історія молдаван обумовили утворення молдавського народу як етнічного цілого за межами їх батьківщини – Молдови.

Втім, для етнічного складу населення поряд із українцями характерна наявність великої кількості національних меншин. Не останнє місце серед нихзаймають і представники молдавського етносу. Молдавський етнос у структурі національних меншин посідає четверте місце – 324620 тис. чоловік, що складає 1,5% [1].

Автором виявлені наступні закономірності поширення молдавського етносу на території України:
 
а) наближеність до етнічної території;
 
б) віддаленість від етнічної території (розвинуті промислові райони; сільськогосподарські райони).

Проаналізувавши етнічну структуру населення України за 1959–2001 рр. відмітимо, що найбільший відсоток молдаван від загальної їх чисельності в Україні зосереджено в областях, які наближені до їх етнічної території: Одеська (44,6%) та Чернівецька (26,06%) області. Найменша частка молдаван зосереджена у Житомирській області (0,3%) тому що область розташована найдальше від історичного центра проживання молдаван [2].

Найбільший відсоток молдавського етносу в структурі адміністративно–територіальних одиниць спостерігається у Чернівецькій (9,9%) та Одеській (5,5%) областях, оскільки область розташована поблизу історичної батьківщини молдавського етносу. Найменший відсоток спостерігається у областях віддалених від етнічної території – Житомирській (0,1%), Київській (0,1%) Черкаській (0,1%) областях [1]. Тому максимальна густота молдавського населення спостерігається в Одеській області (10100 чол./км2), на другому місці – Чернівецька область (7976 чол./км2), на третьому – Миколаївська (678 чол./км2). На протязі всіх переписних років густота молдавського населення в областях
 
поступово збільшується. Це пов’язано зі збільшенням загальної чисельності молдавського населення по областях, у середньому на 0,01%, в результаті впливу міграційних потоків. Мінімальна густота – у Житомирській області (33 чол./км2) [2].

Проаналізуємо етномовну особливість молдавського етносу. Згідно перепису населення України, проведеного в 2001 р., 50,4% молдаван України вважають рідною мову своєї національності. Цей показник найвищий в Одеській, Чернівецькій, Миколаївській та Херсонській областях. На другому місці російська мова – 43,2% молдаван вважають її своєю рідною. Цей показник найвищий у Криму, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Київській областях. Це промислові райони, і відсоток російського етносу тут значний. Лише 5,8% молдавського населення України вважають рідною мовою українську. Цей показник найвищий у Житомирській, Миколаївській та Кіровоградській областях [1].

Незважаючи на поступову мовну асиміляцію серед національних меншин, молдавани, як етнос, не втрачають своєї самобутності,
 
своєрідності та індивідуальності.

Література:

1. Заставний Ф.Д. Всеукраїнський перепис населення 2001р.: Аналіз та оцінка // Географія та основи економіки в школі. – №5. – 2003. - С. 34-45.

2. WWW. Ukrstat.gov.ua


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2023. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)