Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація


Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

 

Історія кафедри  географії 

Історія географічної науки і освіти в Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара є однією з найтриваліших. Кафедра географії існує з 1918 р., в зв’язку зі змінами та перепідпорядкуванням учбових закладів вона входила до складу  різних установ – Катеринославського вищого інституту народної освіти (КВІНО, з 1926 р. – ДІНО), який виник в результаті об’єднання Учительського та Вищого педагогічного інститутів. Відповідно до реформи вищої освіти окремі факультети були перетворені на Інститут теоретичних наук (ІТЕН), якому з 1920 р. був підпорядкований будинок реального училища на проспекті Карла Маркса (з 2016 р. проспект Д.І. Яворницького). 

Першим зав. кафедрою географії був Чернишов Борис Іссідорович. За історію існування кафедра неодноразово розділялась відповідно галузям географічної науки. Так, в 1940 р. на географічному відділенні працювало чотири кафедри: кафедра фізичної географії (в. о. зав. каф. проф. Ніколаєв Микола Григорович), кафедра економічної географії (в. о. зав. каф. ст. викл. Якубаніс Микола Борисович), кафедра геодезії та картографії (в. о. зав. каф. ст. викл. Шеляков Микола Сергійович), кафедра ґрунтознавства (в. о. зав. каф. ст. викл. Стадніченко Василь Георгійович). В 1941 р. студенти і викладачі переїхали разом з іншими кафедрами до Оренбурга, міст Уралу і Сибіру. Окрема частина працювала в місті. Чимало викладачів та студентів факультету за призивом або добровільно пішли на фронт. У перші повоєнні роки навчання продовжили студенти, які не встигли закінчити перший курс у 1941 р. Великої пошани заслуговує Дьоміна А.П. (1923-2008 рр.), яка хоробро воювала на полях війни. Учасниця бойових дій на Курській дузі, в Німеччині, Австрії, А.П. Дьоміна брала участь в боях з Японією. За мужність та відвагу була нагороджена медалями та орденами. Вдень працюючи, а ввечері навчаючись на заочному відділенні, вона закінчила Дніпропетровський державний університет. Пізніше, працюючи в ньому викладачем кафедри фізичної та економічної географії з 1952 р., захистила кандидатську дисертацію та отримала звання доцента.

На 01.09.1948 ріку в університеті працювало три кафедри географічного спрямування: кафедра геодезії та астрономії (в. о. зав. каф. ст. викл. Шеляков Микола Сергійович), кафедра економічної географії (зав. каф. доц. Баскін Яків Семенович), кафедра фізичної географії (зав. каф. проф. Ніколаєв Микола Григорович). Значні трансформації в університеті настали на початку 1960-х років, коли через створення фізико-технічного факультету була припинена діяльність низки факультетів, до яких і потрапив геолого-географічний. У 1960 р. геолого-географічний факультет ліквідовано, навчання студентів припинене. Кафедри геологічного напрямку були розформовані, а кафедру географії переведено до історико-філологічного факультету, з 1971 р. – до історичного факультету.

У 1976 р. у ДНУ було відкрито економічний факультет у складі 4-х кафедр, однією з них була кафедра економічної та фізичної географії. Завідувачем кафедри в цей період був к.географ.н. Грант Левонович Агаян.

У 1986 р.  кафедра переведена на педагогічний факультет (зав. каф. к. екон. н. Мороз Володимир Григорович). У цей час на кафедру прийшли з геологічного відділення ДДУ д.географ.н., проф. Г.В. Пасічний, к.географ.н., доц. Л.І. Зеленська. З 1986 по 1991 роки кафедру очолював відомий в Україні палеогеограф, д.географ.н., проф. Григорій Васильович Пасічний, автор та співав¬тор понад 20 монографій, атласів, навчальних посібників. Свою наукову діяльність професор пов’язував із проблемами геології, геоморфології, палеогеографії та геоекології. За його участі відкрито кілька родовищ корисних копалин в Україні. Складені ним карти по півдню України більшості віків неогену увійшли основною частиною до Атласу палеогеографічних карт Центральної і Східної Європи. Г.В. Пасічний здійснив вагомий внесок у розвиток української геологічної і географічної науки в Україні. З 1992 р. кафедру очолює к.географ.н., доц., з 2000 року д.пед.н. зі спеціальності «теорія і методика навчання географії», проф. Зеленська Любов Іванівна. Відомий в Україні фахівець у галузі географії, створення засобів навчання та методики ії викладання. Відзначена як «Відмінник освіти України», нагороджена Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, обласної держадміністрації, знаками МОНУ «Софія Русова», «Василь Сухомлинський», Академік вищої школи (з 2010 р.), член редколегії журналу «Географія та основи економіки в рідній школі» (м. Київ). Голова Дніпропетровського відділу Українського географічного товариства, член Вченої ради Українського географічного товариства, голова обласної секції з географічного краєзнавства Малої академії наук; член Національної спілки краєзнавців України. Загальна кількість публікацій – більш 200, у тому числі: підручники з географії області, атласи: екологічний, медико-географічний (за грантами Міжнародного фонду “Відродження”), атлас "Моя мала Батьківщина"; хрестоматія з географії Дніпропетровщини (для 5-11 класів загальноосвітньої школи) та ін. Л.І. Зеленська підготувала 15 кандидатів наук. Є головою секції «Педагогічні науки» Придніпровського наукового центру НАН України і МОН України, багато років очолює журі обласної олімпіади з географії, голова журі конкурсів «Вчитель року», член журі та головний експерт-консультант Всеукраїнських олімпіад з географії, Всеукраїнських турнірів з географії для школярів та студентів. 

У 1990-2018 роках кафедра фізичної та економічної географії перебувала у складі геолого-географічного факультету. За кількістю науково-педагогічних працівників та контингентом студентів - найбільша кафедра на факультеті. У зв'язку із реорганізацією геолого-географічного факультету кафедра переведена до економічного факультету, а після його об'єднання з факультетом міжнародної економіки - у складі факультету економіки. 

З осені 2019 року кафедра у складі історичного факультету, її назва "кафедра географії".

 


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2019. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)