Сайт кафедри  географії ДНУ
Кафедра географії історичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гонара     
.
Навігація


Форма входу
    Вітаємо на нашому сайті!

НОСОВСЬКИЙ Михайло Федорович

(16.11.1921 - 01.12.2008)

доктор геолого-мінералогічних наук, професор

Михайло Федорович Носовський народився 16.11.1921 р. в с. Миколаївка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області. По закінченню середньої школи у 1938 р. поступив на геолого-географічний факультет Дніпропетровського університету, у грудні 1941 р. його призвали у лав Червоної Армії. У роки Вітчизняної війни брав участь в бойових діях на Західному фронті у складі 400-го артполку 133-ї стрелкової девізії, де служив у розвідці. Михайло Федорович брав участь у жорстоких битвах під м. Ржев, а також у звільненні Смоленщини. У вересні 1943 р., під час боїв за м. Смоленськ, був тяжко поранений. У липні 1946 р. він був демобілізований як інвалід Вітчизняної війни ІІІ групи.

В 1947 р. М.Ф. Носовський закінчив перерване війною навчання на геолого-географічному факультеті Дніпропетровського державного університету (ДДУ) та працював у Науково-дослідному інституті геології ДДУ: спочатку – науковим співробітником, потім – завідуючим відділом стратиграфії. У 1952 р. захистив кандидатську дисертацію. Протягом 25 років (1963–1988 рр.) очолював Науково-дослідний інститут геології ДДУ. Докторську дисертацію захистив у 1974 р., звання професора одержав у 1975 році. У період з 1974 по 1985 рр. був проректором з наукової роботи Дніпропетровського державного університету. У 1978 р. ним створено в університеті кафедру геології, з якої пізніше відродився існуючий у теперішній час геолого-географічний факультет.

У 1968–1970 рр. М.Ф. Носовським створено уніфіковану стратиграфічну шкалу палеогену Південної України. Він є співавтором сучасної шкали палеогену та неогену, що затверджена у 1995 р. Національним стратиграфічним комітетом України як основа для складання Державних геологічних і прогнозних карт корисних копалин південноукраїнського регіону.

М.Ф.Носовський був членом наукових Рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій Інституту геологічних наук НАН України, Харківського університету і Національної Гірничої Академії України. Довгі роки був відповідальним редактором наукового збірника НДІ геології ДДУ «Стратиграфия кайнозоя Северного Причерноморья и Крыма», входив до складу редакційних колегій збірників «Геология и рудоносность юга Украины», «Научные записки Днепропетровского университета», «Актуальні проблеми геології, географії та екології», «Вісник Дніпропетровського університету. Серія Геологія. Географія», а також «Палеонтологічного збірника» (видавництво Львівського державного університету).

М.Ф. Носовський - заслужений працівник вищої школи УРСР, заслужений діяч науки і техніки України, його нагороджено орденами Вітчизняної війни І ступеня, Червоної Зірки та Богдана Хмельницького. Пізніше був удостоєний двома орденами “Знак Пошани”, численними медалями, у тому числі памятною медаллю “За заслуги перед містом”.

Результати діяльності М.Ф. Носовського відображені у більш ніж 150 наукових працях, у тому числі у 8 монографіях. Основні праці: «Стратотипы неогеновых ярусов Средиземноморья» у співавторстві (1975), «Стратиграфия СССР. Палеогеновая система» у співавторстві (1975), «Стратиграфія УРСР. Неоген» у співавторстві (1975), «Стратиграфический словарь СССР. Палеоген. Неоген. Четвертичная система» у співавторстві (1982), «Neogene of Mediterranian Tethys and Paratethys. 10 maps» у співавторстві (1985), «Проблемы переходного интервала от олигоцена к миоцену» (1992).

Джерела: Бібліографія вчених ДДУ. Природничі науки, Дніпропетровськи, 1993; Професори Дніпропетровського національного університету, Дніпропетровськ, 2003; Богданович Є, Іванова Т. Нсовський Михайло Федорович (до 85-річчя від дня народження), Львів, 2006.


Новини


  Погода

  Партнеры

  Реклама

  Календарь

  Погода

.
Кафедра географії, історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (106 Географія, 242 Туризм, 014.07 Середня освіта (Географія))
© 2006-2019. Поширення матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на www.ggf-dnu.org.ua
© Розроблення та підтримка сайту - Гаврюшин Олександр (admin@ggf-dnu.org.ua)